En güzel kız isimleri ve anlamları 22 Mayıs 2016 Pazar 15:03

En güzel kız isimleri ve anlamları
Tweet'le Paylaş Paylaş
Ebeveynlerin çocuklarına isim koyarken pek çok değişken konulacak isimi etkiler. İşte en güzel kız isimleri...

Zeynep

Ülkemizde geçen yıl en çok tercih edilen kız ismi olan Zeynep, Arapça’ da ki Zeyneb isminin Türkçe’ leşmiş hali olan Zeynep olarak yerleşmiş. Değerli taşlar ve mücevherle anlamına sahip olan isim, Arapça’ da Babasının süsü anlamına geldiği gibi, Peygamberimiz S.A.V.’ ın, Hz.Ali S.A, Hz.Fatıma S.A.’ dan olan torununun da ismidir. Babaların yoğun bir şekilde tercih ettiği bu isim geçen yıl en fazla tercih edilen olmakla birlikte, hemen her yıl en çok tercih edilen isimler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bu sebeplerle en güzel kız isimleri önerilerinde mutlaka olması gereken isimlerden biri.

Elif

Arapça ile birlikte Osmanlıca’ nın da ilk harfi olan Elif, Aynı zamanda Allah-u Teala’ nın (C.C.), adının ilk harfi ve aynı zamanda Kuran-ı Kerim’ in ilk suresi Fatiha’ nında ilk harfidir. Her şeyin başlangıcı olarak kabul gören önemli dini simgelerden biri olan Elif, Dost, tanıdık, ışık açan güzel kız, alışmış, alışkın anlamlarına geldiği gibi, ülkemizde kibar, ince narin yapılı güzel kız anlamlarında da kullanılır. Aynı zamanda müzikte la notasını ifade eder. Üstlendiği önem nedeniyle pek çok yerde çeşitli şekillerde kullanılan Elif isminin, tüm kullanıldığı yerlerde en güzel anlamları yüklenmesi, en güzel kız isimleri arasında yer almasına başlıca sebep sayılabilir. Geçtiğimiz yıl en çok tercih edilen ikinci isim Elif, aynı zamanda yanına aldığı ek isimlerle sık bir şekilde kullanılıyor.

Yağmur

Geçen yıl en fazla tercih edilen kız isimlerinden bir tanesi olan Yağmur, aynı zamanda son yıllarda yoğun olarak tercih edilen kız isimlerinden biri. Giderek daha fazla popüler hale gelen yağmur ismi, atmosferde biriken su buharının sıvı halde düşmesinin oluşturduğu doğa olayını nitelendirmek anlamına geliyor. Bununla birlikte saf su, yaşam veren ve yaşamın saf kaynağı gibi anlamlara geliyor olması, tercih edilen kız isimlerinden biri olmasına sebep oluyor.

Nehir

Irmak, denize dökülen bol su anlamlarına gelen nehir, doğa ve suyu yani bir anlamda yaşamın kaynağına dikkat çekmesi bakımından kızlar için en çok tercih edilen isimler arsında yer alıyor. Geçen yılda istatistik bilgilerine göre, en çok kullanılan ilk on isim arasında yer alan Nehir ismi her dönemde popülerliğini koruyan bir diğer kız ismi.

 

 
Anahtar Kelimeler: Kız isimleri En güzel kız isimleri Zeynep ne anlama geliyor? Elif ne anlama geliyor? Tuana ne demek Defne ne demek Merve'nin kelime anlamı nedir?
Tweet'le Paylaş Paylaş

Diğer Haberler

Yorumlar

Yorum Gönder

Dikkat!

x

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.